středa 18. října 2017

Vřesovec nebo vřes?

Víte jaký je v nich rozdíl?
Vřesovec -Erica je stálezelený keřík,který ocení zasadíte li jej do rašeliny na stanoviště světlé až slunné .Vřesovce často nepřežijí zimu a tak je dobré je na zimní období zakrýt chvojím,které pak odstraníte v předjaří.Pokud se vám *zadaří* tak v únoru ,kdy ještě vládne zima vám vřesovec drobnými kvítky vykvete.

Vřes- Calluna  kvete na podzim ,většinou od září do listopadu.Sází se stejně jako vřesovec do rašeliny,stanoviště je stejné, klidně slunné.Na příliš osluněném stanovišti květy ale tolik nevyniknou.

Oba se sázejí o něco níže než jsme zvyklí.Je dobré, aby spodní větvičky keříků byli v kontaktu s půdou.Bohatě zasypeme mulčovací kůrou .Rostliny není potřeba přihnojovat jen občas přisypat trošku kompostu.Vřesy i vřesovce se musí stříhat, pakliže sestřih zanedbáte,rostliny se většinou rozvalí ,prořídnou a seschnou.Druhy kvetoucí v létě sestřihujeme každoročně nakrátko až do 1/3 výšky přibližně v březnu až dubnu a druhy, které kvetou v zimě a na jaře zkracujeme začátkem května.Stačí běžné zahradní nůžky na živý plot.

Vřes  si zachovává zelené olistění celou zimu a tak je vhodný k osázení podzimních truhlíků na oknech i balkonech.
Já osobně žádný rok neodolám a několik kusů zakoupím.Do zahrady i do truhlíků.Když vydrží moji *nepéči* do jara,dostanou další šanci a zasadím je do zahrady.Letos jsem sjednotila všechny vřesy a vřesovce a vytvořila  malé vřesoviště ,na které se můžete podívat  ZDE .


vřesovec lemuje okraj záhonů
Podzim už je v plném proudu,teploty pomalu klesají a barevné listí pomalu začíná padat dolů.To není konec,ale nový začátek.
Žádné komentáře:

Okomentovat

Předem si dovoluji poděkovat za Váš komentář.Nevkládejte sem prosím dotazy.V tom případě klidně použijte kontaktní formulář.Funguje to ☺.