pátek 6. října 2017

RADY DO ZAHRADY ŘÍJEN


Studie ukazují,že zahradničeni snižuje hladinu kortizolu v krevním oběhu.Kortizol je hormon uvolněný stresem.který v nadměrném množství v těle může mít vliv na imunitní systém,způsobuje zvýšení hmotnosti,narušuje učení a paměť a zvyšuje riziko deprese a srdečních onemocnění(mimo jiné).Vědci tvrdí,že za pouhých 30 minut zahradničeni můžete mít pod kontrolou hladinu kortizolu a tak v říjnu pro sebe svoji zahradu můžete udělat mnoho .


CO MŮŽE TE UDĚLAT PRO SVOJI ZAHRADU:

*odstraňte  spadané listí a  zlikvidujte  všechno nemocné  listí např. z růží,pivońek atd..
* Co se spadaným listím?hurá s ním na kompost,nebo jako přikrytí a zimní ochrana citlivých rostlin jako je gaura,gunnera,lavatera.Z králičího pletiva lze vytvořit obyčejné*koše*které naplněné listím ochrání přezimující pupeny.


* teď je nejlepší doba pro výsadbu opadavých dřevin
* vzrůst a tvar rostlin lze nejlépe posoudit v bezlistém stavu,ostříhejte přebytečné větve,rozdrťte je  a použijte je jako mulč.

* po prvním mrazu vyjměte ze země hlízy jiřinek a další
* připravte si dostatek chvojí pro přikrytí citlivých rostlin
* koncem října nakopčete růže půdou asi do výšky 15 cm.

* rozhoďte do trávníku hnojivo s vyšším obsahem draslíku
* vyčistěte a zazimujte sekačku

* odkliďte balkonové truhlíky a nahraďte je podzimním osázením
*  je čas na výsadbu cibulovin

*


UDĚLEJTE NĚCO I PRO* váš * HMYZ

* nechte na zahradě nějaké úkryty,dřevo,kulatiny,listové hromádky ,nemusíte  uklízet všechno.Berušky,pavouci a někteří brouci je využijí jako zimní kryt,aby přežili.
* a nemusíte nutně odstraňovat vše odkvetlé.Semena rostlin v zimě poslouží ptákům jako krmivo.
* koncem měsíce už začněte s přikrmováním ptactva. 
*
A VÁŠ PROSPĚCH?

* trocha špíny je docela prospěšná pro vaše zdraví,posilujete tím a podporujete vaše střevní zdraví.
* pracovat na zahradě je srovnatelné se cvičením v posilovně,ale pracujete na čerstvém vzduchu,bez čekání na stroj a členských poplatků :-).


Začátkem zimy nemusíte opouštět zahradu,alespoň ne v myšlenkách-stačí se přesunout do fáze plánování jarní výsadby.S horkým šálkem kávy nebo čokolády  v ruce můžete mapovat zeleninovou tabulku plodin,objednejte s  oblíbené katalogy rostlin a užívejte si zahradničeni i v průběhu chladných měsíců.

MILUJTE SVOJI ZAHRADU !

Žádné komentáře:

Okomentovat

Předem si dovoluji poděkovat za Váš komentář.Nevkládejte sem prosím dotazy.V tom případě klidně použijte kontaktní formulář.Funguje to ☺.