čtvrtek 21. září 2017

Duha-nejkrásnější optický úkaz co znám ...

Tahle si postavila oblouk přesně nad naši zahradu (nadsázka pochopitelně).Trošku jsem si o duze početla a trošku poučím i vás.My jsme tu totiž neměli jen tak obyčejnou duhu ,ale dvojitou :-) .
Takže jsem dohledala toto :
Duha je FOTOMETEOR (optický úkaz), projevující se jako skupina soustředných barevných oblouků, které vznikají lomem  a vnitřním odrazem slunečního nebo měsíčního světla na vodních kapkách v atmosféře.
Při dvou vnitřních odrazech lze pozorovat druhou, tzv. sekundární duhu neboli vedlejší duhu. Hovoří se také o dvojité duze. Sekundární duha se objevuje nad první duhou (která se pak označuje jako primární nebo hlavní), tzn. má větší úhlový poloměr než primární duha (asi 50°–54°), a posloupnost barev v sekundární duze je opačná než v duze primární. ( A TO JSEM TEDY NEVĚDĚLA :-) )Sekundární duha bývá také obvykle výrazně slabší než primární duha. (říká wikipedie)

KRÁSA ,ŽE ?!

2 komentáře:

  1. Také mám několik snímků...není to náhodou středeční duha směr Brandýs zhruba okolo 18.40 hodin? Projížděla jsem vozidlem kolem ní a takovou duhovou mohutnou krásu jsem dlouho neviděla...Krásné snímky i se zahradou...

    OdpovědětVymazat
  2. No nee,ano to je ona!To je náhoda!..Musím se pochlubit,my teď máme duhu téměř denně..♥.Míša

    OdpovědětVymazat

Předem si dovoluji poděkovat za Váš komentář.Nevkládejte sem prosím dotazy.V tom případě klidně použijte kontaktní formulář.Funguje to ☺.