sobota 17. ledna 2015

Živý polot (kolem pozemku)

Bydlíte jste v zástavbě a chcete mít soukromí a nemáte možnost udělat plný plot ,který by byl neprůhledný?Nabízí se varianta živého plotu.Každý kdo postaví dům a zabydlujese sem tam něco zapíchne i na zahradu a obvykle to bývá pel mel co jsme koupily v hornbachu v akci cestou pro hřebíčky na obraz..Málo kdo si nechá zahradu navrhnout,protože si prostě nepřipouští,že by to nezvládl:-)..a hlavně to považuje za svého budoucího koníčka:-)že jo holky?..Já to chápu,ale NECHTE si  alespoň ROZVRHNOUT PROSTOR!Rozčelnit zahradu aby byla plně funkční není zas taková brnkačka a pak už si tam zapichujte co chcete..:-)..ušetříte tím spoustu času:-)..
Každý kdo se na mne obrací má stejný typ zahrady..kolem plotu nasázený pel mel ,nejlépe ohraničený jakousy vlnovkou a zbytek je trávník...V lepším případě kolem dokola thůje..:-)
Thůje mám také,dnes už bych volla jinak,ale nemohu je vynachválit,stále zelené,když se dobře zalévají rychle rostou,dobře se tvarují...je to takové české řešení,ale funguje to:-)
Jestli se tedy chystáte vysadit živý plot,moje první rada zní,ať je jednotný....zase to neznamená,že plot který bude pel mel svída,zlatý déšť,vrba,dřišťál mi vadí.To rozhodně  ne,(určitě bude v létě krásný),ale pokud chcete aby vaše zahrada měla STYL a NADČASOVOST,je to nezbytné....a počítejte s tím,že v zimě jako by nebyl...
Moje druhá rada zní,vsaďte na stále zelené varianty...možností je dost..a vycházejte ze stylu svého domova,máte li rádi skyndinávský styl,zkuste zvážit žívý plot třeba ze smrku...krásný stálezelený je také z bobkovišně...
Jehličnanů je na našem trhu rozmanitá nabídka možností je spousta....
Pak je varianta habr,je nádherný hlavně čersvé listy,dobře s tvaruje a co je zajímavé,neopadává na podzim,ale až ve chvíli kdy nasazuje nové listy,plní tedy částečně svou funkci i v zimě a suché listí vypadá i v zimních měsících docela zajímavě.A co víc na podzim budete mít méně hrabání:-))a na jaře jen malinko:-)).
Pokud trváte na rozmanitosti živého plotu,zkrátka aby bylo na co koukat od jara do podzimu(upřednostňujete různou dobu kvetení,různé barvy a druhy)...tak prosím vás alespoń do místa ,kde vám koukají lidé z ulice nebo protější okno souseda nasadtě něco stálezeleného.
Moc hezká je třeba kalina vrásčitolistá,zmíněná bobkovišeň,cokoliv,hlavně to promyslete....
No a poslední variantou jsou popínavé rostliny.
Břečťan (tomu trošku déle trvá,než se rozjede,ale pak to stojí za to) a pak spousta opadavých popínavých...záleží na vkusu.
Do doby než se plot rozroste můžete na plot připevnit třeba bambusovou rohož,nebo být kreativní a vyrobit vlastní zástěnu třeba z proutí...pokud je v místě silný vítr,zkuste rohož spevnit vodorovně latí... Hlavně nedávejte ty ošklivé zelené plastové hadry:-)).
Pro mne obecně platí,že na zahradu vyjma dětských houpaček a černých plastových květináčů nic plastového nepatří :-)),Dřevo,kov přírodní materály,kameny, cihly,stavební prvky ok,ale ne plasty,já osobně je nemám ráda ani jako obruby záhonů...i když fungují..To platí pro mojí zahradu,vy si tam dávejte cokoliv,každá má vkus jiný a jiné možnost já vím,jde o to najít co vám vyhovuje.
Mějte se krásně Míša a příště klidně o živých plůtkách oddělující sekce:-)